Certyfikacje w finansach

shutterstock_49385035zm

W sektorze finansowym można uzyskać wiele certyfikacji. Czym różnią się te najpopularniejsze i jakie są koszty ich zdobycia?

ACCA (The Association of Chartered Certified Accountants) jest organizacją zrzeszającą ponad 140 tys. członków i 404 tys. studentów w ponad 170 krajach. Jest to najpowszechniejsza certyfikacja na świecie z zakresu rachunkowości, seek ponieważ uznana jest przez państwa członkowskie Unii Europejskiej. Funkcjonuje także w Ameryce Północnej i Południowej, Azji oraz Australii. Nauka do ACCA oparta jest na case studies, a zajęcia i egzaminy odbywają się w języku angielskim. Czas, jaki trzeba poświęcić na zdobycie tego certyfikatu, to średnio od 2,5 do 4 lat, a koszt przygotowania to 25 tys. do 30 tys. zł plus opłaty administracyjne i stawki za 14 obowiązkowych egzaminów (około 4 tys. zł).

CMA (Certified Management Accountants) jest międzynarodową kwalifikacją z zakresu rachunkowości zarządczej. Przyznaje ją Institute of Management Accountants. Dzięki tej certyfikacji można zdobyć wiedzę o inwestycjach, a także międzynarodowych i amerykańskich standardach rachunkowości. Dyplomy przyznawane są na dwóch poziomach – ceny egzaminów wahają się od 330 do 380 dolarów. Obowiązuje też stała opłata za przystąpienie do kwalifikacji. W Polsce nie ma kursów przygotowujących do tych egzaminów, zatem należy zrobić to samodzielnie, zgodnie z literaturą podaną na stronie internetowej.

CIMA (The Chartered Institute of Management Accountants) jest międzynarodową kwalifikacją z dziedziny rachunkowości zarządczej. Ukazuje mechanizmy działania przedsiębiorstwa, a jednocześnie uczy podejmowania decyzji opartych na rzeczywistych danych. Kwalifikacja profesjonalna CIMA składa się z trzech filarów wiedzy: Enterprise, Performance i Financial. CIMA podzielona jest na dwa poziomy. Koszt kursu przygotowawczego to wydatek około 33 tys. zł. Należy doliczyć też opłaty za egzaminy, oraz składki członkowskie.

CIA (Certified Internal Auditor) to kwalifikacje wydawane przez The Institute of Internal Auditors, w skrócie IAA. Warunkiem zdobycia certyfikatu jest zdanie czterech egzaminów. Ich tematyka obejmuje kolejno: rolę procesu audytu wewnętrznego w zakresie nadzoru korporacyjnego, ryzyka i kontroli, wykonywanie zadań audytu wewnętrznego, analizy biznesowe i technologie informatyczne, umiejętności zarządzania organizacją. Na rozwiązanie 100 pytań testowych, kandydat ma 2 godz. i 45 min. Wpisowe to koszt 75 dolarów. Opłaty za egzaminy wynoszą 160 dolarów za każdy, natomiast na kurs trzeba przeznaczyć około 7 tys. zł. Kwalifikacja ta jest przydatna na wszystkich stanowiskach audytorskich.

CFA to kwalifikacja zawodowa nadawana przez CFA Institute, będący jedną z najbardziej cenionych organizacji dotyczących doradztwa inwestycyjnego. Na egzaminowanego czekają trzy poziomy egzaminacyjne. Zdobywanie uprawnień trwa co najmniej trzy lata. Koszty wiążące się ze zdawaniem CFA to 1065 dolarów za egzamin w pierwszym roku i 630 dolarów w następnych latach. Kiedy kandydat chce przystąpić do kursu przygotowującego do wszystkich trzech poziomów egzaminu, musi liczyć się z wydatkiem rzędu 30 tysięcy zł. CFA daje uprawnienia do zajmowania stanowiska fund managera lub analityka.

Oprac. MA

W tym tygodniu opublikujemy jeszcze informacje o certyfikatach w zarządzaniu.

Wróć do listy artykułów
ABB_logo ATOS budimex_rgb logo Corning_301Blue_BoxLockup_WhiteLogo_Solid_6in logo-fp GFT_Gobo_slide_Logo_rz_RGB grasz-logo-cmyk Mondelez International Logo GM logo-6 Lonely logo skanska_logo logo stock NA STRONE(01) logo Tesco11 UBS_semibold_RGB_obszar Unilever.svg k-csr-masters-1200x428 ABB_logo ATOS budimex_rgb logo Corning_301Blue_BoxLockup_WhiteLogo_Solid_6in logo-fp GFT_Gobo_slide_Logo_rz_RGB grasz-logo-cmyk Mondelez International Logo GM logo-6 Lonely logo skanska_logo logo stock NA STRONE(01) logo Tesco11 UBS_semibold_RGB_obszar Unilever.svg k-csr-masters-1200x428
KarieraPlus © 2017 Wdrożenie