Gra o przyszłość

Gra o przyslosc

Bartek Zdanowski, jeden z organizatorów Confitury opowiada o tym, jak zacząć karierę programisty i jak rozwijać swoje umiejętności.

Jak programista może rozwijać swoje umiejętności? Pewnie powiesz, pharmacy że poprzez udział w konferencjach branżowych:) Jak jeszcze?

Nasza branża dynamicznie się rozwija i nie możemy poprzestawać na tym, czym zajmujemy się w pracy, bo zostaniemy na końcu wyścigu. Dziś jeden framework jest na topie, ale za pół roku czy rok będzie popularny zupełnie inny. Warto śledzić takie „nowinki” i spróbować coś w nich napisać, aby zapoznać się z ich ogólnymi możliwościami. Jak już wiemy, że istnieje dane narzędzie i znamy je choćby pobieżnie, to w razie potrzeby możemy je zgłębić. Kiedy pojawia się nowy projekt lub nowy problem do rozwiązania, to możemy wtedy swobodniej i celniej dobierać narzędzia, zamiast używać tych samych, nie zawsze adekwatnych technologii. Dobry specjalista ma w swoim warsztacie różnorodne narzędzia, które dobiera w zależności od sytuacji. Aby być na bieżąco, warto brać udział w konferencjach takich jak Confitura lub chociaż oglądać prezentacje zamieszczane w Internecie. Powinno się też śledzić portale techniczne, Twittera i czytać blogi znanych w środowisku osób, które zamieszczają recenzje lub tutoriale.

Masz swój prywatny ranking branżowych portali?

Na pewno warto zaglądać na infoq.com czy dzone.com – tam codziennie pojawiają się ciekawe wpisy technologiczne i prezentacje – oraz parleys.com, gdzie zamieszczane są nagrania z wielu konferencji wraz ze slajdami. Organizatorzy niektórych konferencji publikują także wystąpienia prelegentów na swoich stronach internetowych – robi tak np. Google I/O, robimy tak też my z naszą Confiturą. Poza tym ważne jest też to, żeby wymieniać się wiedzą w swoim najbliższym środowisku. Wraz z kolegami z pracy korzystamy w firmie ze swojego rodzaju mikrobloga – przesyłamy sobie linki do ciekawych artykułów, które znaleźliśmy na różnych portalach. Pracujemy przy podobnych projektach, więc trafiamy w swoje zainteresowania. Ponadto co tydzień w piątki od godziny 15 mamy szereg warsztatów i wykładów, podczas których chętni dzielą się doświadczeniem z ostatnio zakończonego projektu lub nowej technologii, którą poznali. Jest tylu chętnych, że terminy mamy zajęte na dwa miesiące w przód.

Warto rozszerzać znajomość języków programowania?

Tak, to jest bardzo ważne. Relatywnie niedawno ukuło się sformułowanie Polyglot Programmer – programista wielojęzykowy. Lubiąc Javę można nadal trzymać się wirtualnej maszyny (JVM), o którą oparte są także: Groovy, Scala, Clojure. Warto też poznać JavaScript (przeżywający renesans), Python czy Ruby. W tych językach zawarto nowe koncepcje i paradygmaty, oparto je o inny sposób myślenia – ich znajomość rozszerza horyzonty. Można zapożyczyć nową ideę do języka, w którym pracujemy albo – jeśli jesteśmy na tyle biegli – dobierać narzędzia do problemu. Często projekt ma taką specyfikę, że miejscami lepiej użyć Scali lub, jeśli jest to np. typowo webowa aplikacja, Groovy i frameworka Grails. Na konferencjach często prelegenci pokazują ten sam problem rozwiązany w dwóch czy trzech językach.

Jakie przeszkody w rozwoju kariery napotykają programiści? Jak je pokonać?

Częstym problemem jest wyrwanie się z bieżącej firmy, która nam pod jakimś względem nie odpowiada. Znam wiele osób, które zablokowały się i nie potrafiły odejść z pracy, chociaż bardzo tego chciały. Jeden z moich kolegów strasznie się tym frustrował, nawet chodził do psychologa. W końcu poszedł na kilka rozmów kwalifikacyjnych i zmienił pracę. Teraz poznaje nowe technologie i jest z tego powodu bardzo szczęśliwy.

Dlaczego to taki problem? Przecież w IT jest wiele możliwości i ofert pracy.

Pracując w konkretnej firmie nabywamy „wiedzę tajemną”, na której opiera się działanie całego przedsiębiorstwa – jeśli zajmujemy się flagowym produktem firmy. Programista ma świadomość, że bez niego firma będzie sobie gorzej radziła i czuje ten ciężar odpowiedzialności. Poza tym informatycy strasznie kiepsko układają CV…

Co doradzałeś koledze, który obawiał się zmiany pracy?

Przekonywałem go, żeby założył profil na LinkedIn i na GoldenLine i na bieżąco uaktualniał swoje wirtualne CV. Zresztą powinny to robić nie tylko osoby, które myślą o zmianie pracy. Ja działam w mojej firmie już wiele lat i jestem bardzo zadowolony, ale to, że dostaję oferty, to jest dla mnie sygnał, że jestem atrakcyjny dla pracodawców i wiem, że gdybym musiał odejść, to sobie poradzę. Jeżeli ktoś nie dostaje ofert, powinien zastanowić się dlaczego. Być może technologie, które zna, nie są już tak potrzebne i czas nauczyć się czegoś nowego.

Jakie umiejętności są teraz najbardziej poszukiwane u programistów?

Programiści często mają problem z umiejętnościami miękkimi, a przecież nie jesteśmy maszynami, pracujemy z ludźmi. Czasem pojawiają się jakieś napięcia w zespole lub trafi się nam niemiły klient, a musimy z nim współpracować. Trzeba być asertywnym, umieć udzielać informacji zwrotnej i komunikować swoje potrzeby w rozmowie z szefem. Umiejętność komunikacji jest też bardzo ważna przy zmianie pracy.

Na Confiturze będzie poruszany temat umiejętności miękkich?

Głównym tematem konferencji są technologie około Javowe – oprócz Javy także Groovy, Scala czy Clojure. Ale jesteśmy także otwarci na tematy miękkie – uważam, że powinny się one pojawiać na każdej technicznej konferencji.

Jak programista może udoskonalać swoje kompetencje miękkie?

Ja czytałem książki poradnikowe i konsekwentnie ćwiczyłem poznane techniki podczas trudnych sytuacji w zespole. Brałem też udział w warsztatach autoprezentacji organizowanych u mnie w pracy. Dzięki temu, i oczywiście późniejszej praktyce, nauczyłem się mówić na tematy techniczne w sposób zrozumiały i ciekawy. Takie warsztaty to doskonały wstęp do bycia dobrym prelegentem oraz do radzenia sobie podczas spotkań z klientem. Dobrze, jeśli rozwojem jest zainteresowany cały zespół – wtedy wszyscy są asertywni i chętnie udzielają sobie informacji zwrotnej.

Bartek Zdanowski

Bartek Zdanowski – jest inżynierem elektroniki po Politechnice Warszawskiej, ale już od połowy studiów pracuje jako programista. Obecnie jest Java developerem w TouK, ale próbuje także innych języków opartych o JVM. Jest członkiem Warszawa JUG, współorganizował Jesienne Warsztaty Javowe Warsjawa. Od czterech lat działa w Kapitule Confitury – konferencji dla programistów Java. Prywatnie jest mężem i tatą. Bardzo lubi grać w squasha.

Rozmawiamy głównie o osobach z doświadczeniem. A jak zacząć w tej branży?

Gdybym był dziś studentem, to wiem, że dużo bym wygrał, angażując się w projekty Open Source. Udział w takim projekcie pozwala obserwować kod tworzony przez profesjonalistów, pasjonatów i uczyć się za darmo. W Open Source nikt nikomu nie broni dodawania kodu. Jeżeli ktoś będzie chciał rozwiązywać problemy i zostanie przyjęty do grona commiterów – to dobry początek kariery i coś, co wyróżnia go spośród innych kandydatów do pracy. Kiedy oceniam CV, widzę, że często pojawiają się tam typowo akademickie projekty – stworzenie sieciowej gry w szachy czy czatu. Student, który pochwali się, że bierze udział w projekcie Open Source, a jego kod dostał się do „środka”, jest doskonałym kandydatem na pracownika. To dla mnie sygnał, że tworzy wartościowy kod, bo pozytywnie ocenili go profesjonaliści z Open Source i że robi coś ponadprzeciętnęgo.

Pracodawcy jednak wolą zatrudniać osoby z większym doświadczeniem.

Jest też coraz więcej firm, które chcą sobie „wychować” pracownika i przygotowują dla młodych ludzi ścieżkę rozwoju. Najczęściej można zacząć poprzez letnie praktyki. Firma, w której pracuję, chętnie przyjmuje studentów na staże – to są ludzie żądni wiedzy, angażują się, bo grają o swoją przyszłość. Mają ogromną determinację, żeby próbować różnych rzeczy. Tym którzy zaczynają, mogę poradzić, żeby chodzili na targi pracy organizowane na politechnice oraz na konferencje branżowe takie jak Confitura. Przyjeżdżają do nas firmy zainteresowane także studentami, warto więc przyjść na taką imprezę, bo można tu znaleźć pracę.

Rozmawiała Anna Tomczyk

Confitura – to największa bezpłatna konferencja dla programistów Java w Europie. Ósma edycja konferencji odbędzie się już 5 lipca na kampusie Uniwersytetu Warszawskiego. Confitura od swoich początków obraca się wokół Javy oraz innych języków programowania na plaformie Java. Często pojawiają się również tematy dotyczące umiejętności miękkich, efektywnej pracy czy różnych metodologii wytwarzania programowania. W tym roku w kilku równoległych ścieżkach będzie okazja do wysłuchania prawie 30 prezentacji nie tylko o Javie. Obecny będzie również JavaScript, NoSQL czy zagadnienia BigData. Więcej informacji na: www.confitura.pl.

Kategoria:
Wróć do listy artykułów
ABB_logo ATOS budimex_rgb logo Corning_301Blue_BoxLockup_WhiteLogo_Solid_6in logo-fp GFT_Gobo_slide_Logo_rz_RGB grasz-logo-cmyk Mondelez International Logo GM logo-6 Lonely logo skanska_logo logo stock NA STRONE(01) logo Tesco11 UBS_semibold_RGB_obszar Unilever.svg k-csr-masters-1200x428 ABB_logo ATOS budimex_rgb logo Corning_301Blue_BoxLockup_WhiteLogo_Solid_6in logo-fp GFT_Gobo_slide_Logo_rz_RGB grasz-logo-cmyk Mondelez International Logo GM logo-6 Lonely logo skanska_logo logo stock NA STRONE(01) logo Tesco11 UBS_semibold_RGB_obszar Unilever.svg k-csr-masters-1200x428
KarieraPlus © 2017 Wdrożenie