Ile chce zarabiać student?

shutterstock_116308210_slider

2500–2700 zł netto – tyle chcieliby zarabiać studenci w swojej pierwszej pełnoetatowej pracy – wynika z raportu Deloitte „Pierwsze kroki na rynku pracy”. Badanie przeprowadzono w Polsce i dziesięciu innych krajach Europy Środkowej.

Okazuje się, drugs że trudna sytuacja ekonomiczna nie wpływa na oczekiwania finansowe studentów i absolwentów uczelni wyższych. Jak wynika z raportu Deloitte „Pierwsze kroki na rynku pracy”, pill większość przebadanych oczekuje pensji wyższej niż przeciętne wynagrodzenie w kraju. Studenci w swojej pierwszej pełnoetatowej pracy chcą zarabiać o około 6% więcej niż wynosi średnia płaca. Jeszcze do niedawna przyszli magistrzy byli skłonni zatrudnić się za minimum 1700 zł netto, capsule a pensja uznawana za satysfakcjonującą mieściła się w granicach 2000–2500 zł. Dziś kwoty te wzrosły o 300 zł.

Jednak nie dotyczy to studentów wszystkich kierunków. Około 8,2% przebadanych studentów nauk społecznych i humanistycznych jest w stanie rozpocząć praktyki bezpłatnie. Oczekują oni także zdecydowanie niższego wynagrodzenia za pracę niż koleżanki i koledzy z innych kierunków.
– Jestem studentką trzeciego roku dziennikarstwa. Zawsze wydawało mi się, że z takim tytułem będę zarabiała grube tysiące, ale rzeczywistość rozczarowuje. Na początku mojej dziennikarskiej kariery nie liczyłabym na więcej niż 2000 zł – mówi Małgorzata, studentka Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie.
Choć zainteresowanie studiami technicznymi wciąż rośnie i można po nich zarobić więcej, kierunki humanistyczne nadal cieszą się ogromną popularnością. Katarzyna jest świeżo upieczoną absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego. Chce kontynuować studia, choć znalazła już zatrudnienie w swoim zawodzie.
– W tym roku obroniłam pracę licencjacką z socjologii na UJ. Pracuję 23 godziny w tygodniu, w firmie zajmującej się opiniowaniem rynku oraz badaniami konsumenckimi. Otrzymuję za to 1300 zł netto miesięcznie. Jeśli chodzi o moje płacowe aspiracje, po zakończeniu studiów magisterskich na kierunku socjologia i po specjalizacji dotyczącej badań społecznych chciałabym zarabiać około 3500–4000 zł netto – odpowiada Katarzyna.

Inaczej przedstawiają się oczekiwania finansowe osób studiujących, np. ekonomię czy rachunkowość. Spośród tej grupy jedynie 1,3% ankietowanych zgodziłoby się pracować za darmo w trakcie praktyk. Tu wzrasta również wysokość spodziewanego wynagrodzenia za etat. Najwyższe oczekiwania mieli studenci kierunków technicznych. – Jako przyszła architekt krajobrazu chciałabym przede wszystkim spełniać się przy tworzeniu indywidualnych projektów dla potencjalnych klientów. Biorąc pod uwagę czas poświęcony zarówno na spotkania z klientami jak i na przygotowanie planu. Satysfakcjonująca byłaby dla mnie kwota w granicach 2500–3500 zł – komentuje Patrycja, studentka Uniwersytetu Opolskiego.
Z raportu Deloitte „Pierwsze kroki na rynku pracy” wynika, że badani studenci wysoko ocenili swoją wartość jako potencjalnych pracowników. Aż 62% respondentów uznało, że ich kompetencje przeważają nad kompetencjami pozostałych kandydatów poszukujących pracy. Prawie połowa ankietowanych z optymizmem patrzy na szansę znalezienia pracy w przeciągu roku. O ich pewności świadczyć może m.in. bogate doświadczenie zdobyte poza murami uczelni.

Choć wysokie wynagrodzenie jest istotnym czynnikiem podczas poszukiwania pracy, warto podkreślić, że najważniejszym kryterium według ankietowanych jest szansa rozwoju i zdobywania nowych umiejętności.

Olga Kalecińska

Wróć do listy artykułów
ABB_logo ATOS budimex_rgb logo Corning_301Blue_BoxLockup_WhiteLogo_Solid_6in logo-fp GFT_Gobo_slide_Logo_rz_RGB grasz-logo-cmyk Mondelez International Logo GM logo-6 Lonely logo skanska_logo logo stock NA STRONE(01) logo Tesco11 UBS_semibold_RGB_obszar Unilever.svg k-csr-masters-1200x428 ABB_logo ATOS budimex_rgb logo Corning_301Blue_BoxLockup_WhiteLogo_Solid_6in logo-fp GFT_Gobo_slide_Logo_rz_RGB grasz-logo-cmyk Mondelez International Logo GM logo-6 Lonely logo skanska_logo logo stock NA STRONE(01) logo Tesco11 UBS_semibold_RGB_obszar Unilever.svg k-csr-masters-1200x428
KarieraPlus © 2017 Wdrożenie