Komputer sterowany mimiką

norbert pisz

Wywiad z Norbertem Piszem – finalistą globalnego konkursu Imagine Cup, twórcą aplikacji Face Controller, zwycięzcą ABB IT Challenge 2013

Czym kierujesz się, pharmacy wybierając konkursy, click w których weźmiesz udział?

Przede wszystkim ich rozpoznawalnością. Imagine Cup to największy turniej technologiczny na świecie. W 2013 roku moja drużyna wygrała ogólnopolski konkurs ABB IT Challenge. Rok później postanowiliśmy wziąć udział w globalnych zawodach.

Możesz podać przykład zadań konkursowych?

Zadaniem konkursowym w Imagine Cup było opracowanie aplikacji mającej ułatwić życie osób niepełnosprawnych. Nasz projekt „Face Controller” jest aplikacją, malady która umożliwia kontrolowanie komputera tylko za pomocą mimiki, ruchów głowy oraz krótkich komend głosowych. Zaprogramowane przez nas ułatwienie jest przeznaczone dla osób niepełnosprawnych, które nie są w stanie obsługiwać komputera za pomocą rąk. Nasze rozwiązanie pozwala całkowicie zastąpić klawiaturę i myszkę.

Jakie są zalety i trudności związane z pracą w grupie podczas konkursu?

Zalety to przede wszystkim różne punkty widzenia i więcej pomysłów. Najtrudniejszym zadaniem było wypracowanie wspólnego modelu komunikacji i podział obowiązków. Według mnie, zarządzanie zasobami ludzkimi jest zadaniem trudniejszym niż samo programowanie.

Co było dla ciebie największym zaskoczeniem podczas trwania konkursów?

Zaskoczyła mnie atmosfera, jaka panowała w finale konkursu. W krajowym etapie wszystkie drużyny rywalizowały ze sobą i podchodziły bardzo emocjonalnie np. do ogłoszenia wyników. Gdy pojechaliśmy do USA, tam każdy każdemu pomagał, a nawet zdradzał szczegóły techniczne swojego projektu. Wszystkie drużyny kibicowały przeciwnikom.

Jak dokładnie przebiegał finał?

Finał konkursu trwał siedem dni i odbywał się w Seattle. Nocleg mieliśmy zapewniony w kampusie Uniwersytetu Waszyngtońskiego. Pierwsze dni były czasem przygotowań, sesji technicznych z ekspertami i rozmów z mediami. Nazajutrz odbyła się nasza prezentacja przed jury konkursowym na uniwersytecie. Przedstawialiśmy też nasz pomysł przed setkami pracowników Microsoftu w siedzibie firmy podczas konferencji Tech Ready. Każda z drużyn miała własne stoisko, na którym prezentowała swój produkt. W kolejnym dniu odbyła się gala wręczenia nagród, którą na żywo oglądało kilka tysięcy osób oraz kilkanaście tysięcy internautów. Oczywiście nie zabrakło imprezy integracyjnej oraz zwiedzania Seattle. Główną atrakcją była wizyta na Space Nedle, wieży, która jest symbolem miasta. Ostatniego dnia rozstawiliśmy stoiska w Muzeum Historii i Przemysłu, gdzie tysiące mieszkańców oglądały finałowe projekty. Podczas tygodnia w Seattle poznaliśmy wielu wspaniałych ludzi i na pewno będziemy pamiętać to do końca życia.

Jak udało ci się pogodzić udział w konkursie z nauką na studiach?

Na pewno gdybym chciał pogodzić jedno z drugim, to nie udałoby nam się tak daleko dojść. Czasami spędzałem całe noce, pracując nad projektem, zdarzało się, że zamiast iść na zajęcia, jechałem na spotkania z partnerami. Po konkursie zdecydowałem się zakończyć edukację po trzecim roku studiów. Teraz mam własną firmę, rozwijam swoje pomysły i nie żałuję tej decyzji.

Rozmawiała Izabela Rzepka

Wróć do listy artykułów
ABB_logo ATOS budimex_rgb logo Corning_301Blue_BoxLockup_WhiteLogo_Solid_6in logo-fp GFT_Gobo_slide_Logo_rz_RGB grasz-logo-cmyk Mondelez International Logo GM logo-6 Lonely logo skanska_logo logo stock NA STRONE(01) logo Tesco11 UBS_semibold_RGB_obszar Unilever.svg k-csr-masters-1200x428 ABB_logo ATOS budimex_rgb logo Corning_301Blue_BoxLockup_WhiteLogo_Solid_6in logo-fp GFT_Gobo_slide_Logo_rz_RGB grasz-logo-cmyk Mondelez International Logo GM logo-6 Lonely logo skanska_logo logo stock NA STRONE(01) logo Tesco11 UBS_semibold_RGB_obszar Unilever.svg k-csr-masters-1200x428
KarieraPlus © 2017 Wdrożenie