Najpopularniejszy na Confiturze

Najpopularniejszy na Confiturze

W sobotę ponad 900 informatyków delektowało się Confiturą. Podczas największej bezpłatnej konferencji dla programistów Java w sumie odbyło się ponad 30 wykładów i dyskusji. My rozmawialiśmy z organizatorami i prelegentami i zbieraliśmy dla Was podpowiedzi dotyczące rekrutacji i możliwości rozwoju w branży IT. Będziemy sukcesywnie je publikować w portalu KarieraPlus.pl.

Podczas Confitury wiele osób podkreślało, view że bardzo wartościowe są dla nich panele dotyczące kompetencji miękkich, drugs ponieważ ich nie można się nauczyć z blogów czy internetowych newsów. Jednak najdłuższa kolejka ustawiła się na wykład Jakuba Nabrdalika – najwięcej uczestników konferencji w internetowym głosowaniu zadeklarowało, że chce przyjść właśnie na jego prezentację. Zapytaliśmy autora, skąd ta popularność. – Będę dziś opowiadał na podstawie swoich doświadczeń o Test Driven Traps, czyli o pułapkach, które można napotkać podczas Test Driven Development. Opowiem o tym, w jakie pułapki wpadłem, z których się wyczołgałem i czego się nauczyłem, żeby je omijać – mówi Jakub Nabrdalik. – Mój wykład trafia w zainteresowania wielu developerów, ale na konferencji jest też dużo innych ciekawych prezentacji. Nie uczestniczę w konferencji wyłącznie jako prelegent. Chętnie słucham wystąpień innych, żeby poszerzyć swoją wiedzę – dodaje.  Co jeszcze robi, żeby poszerzać swoje horyzonty? – Studiowałem na dwóch uczelniach – na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie i na Wojskowej Akademii Technicznej – ale oba moje kierunki były bardzo słabe. Ludzie, którzy mnie uczyli, albo nie mieli aktualnej wiedzy, bo już od wielu lat byli tylko na uczelni i przestali się rozwijać, albo nie mieli czasu, bo pracowali zawodowo. Miałem tylko kilku dobrych wykładowców, ale to było za mało, żeby czegoś się nauczyć, dlatego 4 lata temu zacząłem przychodzić na spotkania JUG-owe (JUG to Java User Group – przypis red.) i na konferencje. Warszawski JUG działa bardzo prężnie, organizuje cykliczne spotkania (co dwa tygodnie) i dwie konferencje (Confiturę i WarsJawę). Tam spotkałem ludzi, którzy na pewnych problemach zjedli zęby i zupełnie za darmo dzielą się swoim doświadczeniem. Dużo się od nich nauczyłem. W pewnym momencie stwierdziłem, że sam mam już wiedzę, którą mógłbym przekazać. Najpierw wystąpiłem na spotkaniu JUG-owym, a później na konferencji. Jeden dzień spędzony na takim wydarzeniu powoduje, że otwierają się przed nami większe możliwości – mówi.

Jakub w swojej firmie wspomaga rekrutację. Na co zwraca uwagę? - Jeśli ktoś chce się wybić lub znaleźć pracę, niech produkuje kody w projektach open source i umieszcza je na GitHubie lub na innym depozytorze kodu. Warto umieszczać kod publicznie nawet, jeśli nie jest najwyższych lotów. Ja wolę współpracować ze studentem, który borykał się z danymi problemami niż takiego, który nigdy ich nie dotknął – twierdzi.

Jakub Nabrdalik

Jakub Nabrdalik – Solution Architect w TouK. Programowanie w komercyjnych projektach zaczął w 2003 r., TDD zajmuje się od 2005 r. Pracował w Groovy, Javie, C# i PHP.

Radzi też, żeby prowadzić bloga. – Wiem, że wiele osób ma obawy i zastanawia się, o czym może pisać ktoś, kto sam niewiele umie. A przecież na blogach nie trzeba publikować white papers. Tam nie zamieszcza się wyników badań, które trwały rok. Ludzie piszą o tym, czego się dziś nauczyli, co ich zaskoczyło, a czego nie rozumieją i mają ciekawe spostrzeżenia. Poza tym, pisząc, jeszcze lepiej przyswajamy sobie wiadomości. Ktoś, kto pokazuje, jaką wiedzę zdobywa, ma olbrzymią przewagę nad osobą, która ma w CV tylko uczelnię. Ja chętnie subskrybuję blogi. Największy wpływ miał na mnie Jacek Laskowski, który prowadzi chyba najsłynniejszego bloga Javowego w Polsce – mówi Jakub.

Kategoria:
IT
Wróć do listy artykułów
ABB_logo ATOS budimex_rgb logo Corning_301Blue_BoxLockup_WhiteLogo_Solid_6in logo-fp GFT_Gobo_slide_Logo_rz_RGB grasz-logo-cmyk Mondelez International Logo GM logo-6 Lonely logo skanska_logo logo stock NA STRONE(01) logo Tesco11 UBS_semibold_RGB_obszar Unilever.svg k-csr-masters-1200x428 ABB_logo ATOS budimex_rgb logo Corning_301Blue_BoxLockup_WhiteLogo_Solid_6in logo-fp GFT_Gobo_slide_Logo_rz_RGB grasz-logo-cmyk Mondelez International Logo GM logo-6 Lonely logo skanska_logo logo stock NA STRONE(01) logo Tesco11 UBS_semibold_RGB_obszar Unilever.svg k-csr-masters-1200x428
KarieraPlus © 2017 Wdrożenie