Pomysł i chęć do działania

shutterstock_17509588_zm2

O pierwszych krokach w biznesie, przedsiębiorczości i zakładaniu własnej działalności rozmawiamy z Sebastianem Koliszem, Dyrektorem AIP w Krakowie.

Czy Polacy są przedsiębiorczy?
Tak. Nie bez przyczyny mamy takie określenie jak „Polak potrafi”… Te słowa ujęte w pozytywnym aspekcie określają zaradność i przedsiębiorczość narodu polskiego. Jesteśmy jednocześnie bardzo pracowici. Do tych cech należy jeszcze dodać ogromnie potrzebną dziś w biznesie kreatywność, pills którą trzeba wyrobić samemu (bo niestety system szkolnictwa w Polsce jest w dużej mierze odtwórczy). Można to zrobić z pomocą jednostek takich jak AIP, które wspierają innowacyjne biznesy.

W jakim celu powstały Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości? Na czym polega idea Waszej działalności?
AIP w Polsce powstało po to, by stworzyć sprzyjające warunki do rozwoju przedsiębiorczości szczególnie wśród młodych osób. Od początku przyświecał nam cel, aby każdy młody człowiek dzięki AIP mógł realizować swoje biznesowe działanie taniej, szybciej i przy mniejszym ryzyku.

Czytając Wasz serwis można natknąć się na słowo „inkubacja”. Co ono oznacza w przypadku AIP?
Inkubacja oznacza bardzo rozbudowaną pomoc w trzech aspektach:
1. FIRMY – rejestracja biznesu w AIP bez konieczności standardowej rejestracji firmy, co znacznie ogranicza koszty działalności gospodarczej. Oprócz tego jest tu pełna obsługa księgowa, wsparcie prawne, dostęp do biur i narzędzia do prowadzenia firmy, takie jak oprogramowanie księgowe, konta bankowe itp. Wszystko co jest potrzebne na start biznesu od strony administracyjnej zapewnia AIP. Dzięki temu młody człowiek czuje, że ma odpowiednie wsparcie.
2. WIEDZY – czyli szkolenia i spotkania doradcze
3. SPOŁECZNOŚCI – spotkania networkingowe, wymiana doświadczeń biznesowych z racji przynależności do zbudowanej przez AIP społeczności startupowej, można zdobywać doświadczenie i dzielić się nim z innymi.

Kto może skorzystać z pomocy Inkubatorów ?
Nie ma ograniczeń co do statusu ani wieku. Niemniej jednak najczęściej z tego programu korzystają studenci.

Co oprócz pomysłu musi posiadać młody człowiek, który przychodzi do Was po pomoc? Jakie warunki musi spełniać?
Oprócz pomysłu przyda się po prostu chęć do działania. Natomiast warunkiem wejścia do AIP jest spełnienie kryterium typu biznesu, jaki chcemy zarejestrować, tzn. w AIP nie da się założyć biznesów opartych na licencjach i specjalistycznych pozwoleniach oraz związanych z większością zawodów regulowanych, czyli np. lekarz, prawnik czy geodeta – nie mogą rozliczać się poprzez AIP, muszą założyć standardową firmę.

Liczba firm działających w ramach AIP rośnie. Ile podmiotów gospodarczych wspieracie w tej chwili? Czy części z nich udało się usamodzielnić?
W skali ogólnopolskiej obecnie jest zarejestrowanych ok. 1400 podmiotów, a przez ostanie lata było łącznie ok. 6000. Natomiast w Krakowie działa obecnie 223 firmy, a łączna ich liczba od początku to 700. Coraz więcej osób wybiera ten sposób rejestracji biznesu. Z naszych wyliczeń wynika, że usamodzielnia się ok. 25% z nich. Czyli na 700 firm, które były w AIP Kraków, ponad 150 nadal funkcjonuje na rynku w mniej lub bardziej rozwiniętej formie. Niektóre zdołały zatrudnić pracowników. I o to właśnie chodzi, aby AIP było miejscem rozwoju dla młodych przedsiębiorców w Polsce.

Z jakimi branżami najczęściej są związane firmy młodych ludzi?
Zdecydowanie dominuje sektor IT- firmy, głównie zakładają webmasterzy, programiści lub graficy. Własną działalnością interesuje się również wielu freelancerów takich jak fotografowie, kamerzyści, projektanci ubrań, architekci oraz artyści. Oferują przeróżne usługi, głównie dotyczące zagospodarowania czasu wolnego, tworzą agencje eventowe, szkoły tańca, szkoły językowe itp. Część osób zajmuje się również produkcją np. gadżetów reklamowych.

Z jakimi pytaniami najczęściej zwracają się do Was młodzi ludzie?
Najczęściej padają pytania o podatki i sposób ich rozliczenia jak również dotyczące zatrudniania pracowników, czyli dominują prawne aspekty prowadzenia firmy. Ze względu na skomplikowane prawo podatkowe w Polsce, AIP bardzo pomaga w tym zakresie. Drugim bardzo częstym pytaniem jest sposób finansowania działalności. Pojawiają się również wątpliwości dotyczące modelu biznesowego i sposobu rozwijania firmy, reklamowania jej i pozyskiwania nowych klientów.

Z jakimi problemami mogą się spotkać młodzi ludzie w trakcie procesu zakładania firmy?
W AIP proces zakładania firmy jest niesamowicie prosty, zatem mógłbym się pokusić o odpowiedź, że na tym etapie problemów nie ma. Natomiast w początkowym okresie rozwoju firmy, wiele osób skarży się na brak klientów. Z pomocą tu przychodzą szkolenia sprzedażowe i marketingowe.

Czy oprócz doradztwa i pomocy AIP zajmuje się również innymi projektami?
Obecnie prowadzimy fundusz AIP Seed Capital. Najlepsze pomysły z AIP mogą otrzymać 100.000 zł na finansowanie swojego biznesu, w zamian za 15% udziałów funduszu. Planujemy w najbliższym czasie kilkadziesiąt takich inwestycji. Zainicjowaliśmy również projekt Krakow Business Starter, w ramach którego 20 najciekawszych pomysłów biznesowych weźmie udział w darmowych prestiżowych szkoleniach (od kwietnia 2014), a trzy najlepsze pomysły otrzymają pod koniec roku po 10.000 zł grantu na rozwój firmy.
Informację zamieścimy na: www.aipkrakow.pl oraz www.fb.com/aip.krakow

Na koniec. Jak zachęciłby Pan młodych ludzi do skorzystania z Waszej pomocy?
Każdy dziś marzy o sukcesie zawodowym, a ściślej o wysokich zarobkach. Na etacie w Polsce jeszcze nikt fortuny się nie dorobił. Zatem JEDYNĄ słuszną drogą jest biznes. A na początku prowadzenia własnego biznesu lepiej unikać błędów, które przed nami popełniło już tysiące przedsiębiorców. Korzystając z doświadczenia i pomocy AIP młody człowiek oszczędza czas, nerwy, a przede wszystkim – pieniądze.

Program AIP jest opisany na stronach: www.inkubatory.pl i www.przedsiebiorca.pl oraz regionalnej www.aipkrakow.pl

Rozmawiała Olga Kalecińska

AIP_logo

Wróć do listy artykułów
ABB_logo ATOS budimex_rgb logo Corning_301Blue_BoxLockup_WhiteLogo_Solid_6in logo-fp GFT_Gobo_slide_Logo_rz_RGB grasz-logo-cmyk Mondelez International Logo GM logo-6 Lonely logo skanska_logo logo stock NA STRONE(01) logo Tesco11 UBS_semibold_RGB_obszar Unilever.svg k-csr-masters-1200x428 ABB_logo ATOS budimex_rgb logo Corning_301Blue_BoxLockup_WhiteLogo_Solid_6in logo-fp GFT_Gobo_slide_Logo_rz_RGB grasz-logo-cmyk Mondelez International Logo GM logo-6 Lonely logo skanska_logo logo stock NA STRONE(01) logo Tesco11 UBS_semibold_RGB_obszar Unilever.svg k-csr-masters-1200x428
KarieraPlus © 2017 Wdrożenie