Sztuka dobrych notatek

shutterstock_137939456

Dla studenta porządne notatki są na wagę złota, ponieważ to one stanowią podstawę nauki do egzaminów. Warto pomyśleć o nich zawczasu.

Czasem zdarza się, vialis 40mg że nie możesz odszyfrować drobnych liter, cialis a logiczny układ treści pozostawia wiele do życzenia? Wystarczy zastosować kilka prostych trików, advice które sprawią, że nauka z notatek stanie się przyjemniejsza i bardziej efektywna.

Struktura, czyli co?

Notatki powinny być przede wszystkim przejrzyste. Dzięki temu znajdziesz poszukiwane zagadnienia bez konieczności wnikliwego wertowania całości. A to oznacza oszczędność czasu i nerwów. Warto zatem podzielić całość materiału na poszczególne części rozpoczynające się od nowych akapitów, a każdą z nich opatrzyć odpowiednim nagłówkiem. Tytuły fragmentów powinny być krótkie, ale jednocześnie muszą jasno opisywać treść danego zagadnienia. W przypadku, gdy trudno podzielić tekst na logiczne fragmenty, stwórz jego ogólny zarys, żeby jeden rzut oka pozwolił ci odgadnąć, co się w nim znajduje.

Daj sobie przestrzeń!

Podczas robienia notatek zwróć uwagę na to, by tekst nie był zbity, tzn. napisany linijka pod linijką. Warto zachować odstęp pomiędzy wierszami w razie, gdyby zaistniała konieczność dopisania nowych informacji bądź opatrzenia zagadnień komentarzem. Wyobraź sobie chaos, jaki spowodowałoby doczepienie kartek biurowym spinaczem lub dopisywanie dodatkowych treści w zupełnie nieprzeznaczonym do tego miejscu.

Słowo – klucz do sukcesu

Z każdego wykładu wyodrębnij najistotniejsze informacje, tzw. słowa klucze, a następnie wyróżnij je kolorem, pogrubieniem  lub podkreśleniem. Nie popadaj jednak w pułapkę zaznaczania całych zdań czy akapitów. Skup się na pojedynczych, naprawdę najważniejszych określeniach.

Kolorowy zawrót głowy

Kolor jest doskonałym bodźcem pobudzającym mózg, dlatego używaj go do podkreślania nagłówków, słów kluczy i innych ważnych informacji. Warto każdemu zagadnieniu przypisać konkretną barwę. To pomoże ci sprawnie poruszać się w notatkach, a później także odtwarzać zapamiętane informacje, zwłaszcza jeśli jesteś wzrokowcem. No i kolor doda ci też nieco energii. Ale pamiętaj, że co za dużo, to niezdrowo – nie może być zbyt pstrokato. Jeśli tuż przed sesją zorientujesz się, że twoje notatki są zaprzeczeniem tych wszystkich zasad, poszukaj dobrych wzorców u koleżanek i kolegów. I wybierzcie się razem do punktu ksero.

Mapa myśli

Jeśli znudziły ci się standardowe formy nauki czy pisanie kilku(nasto)stronicowych skryptów, spróbuj nieco inaczej ugryźć temat. Stwórz własną, unikalną mapę myśli. Przygotowywanie mapy należy rozpocząć od umieszczenia kluczowego pojęcia na środku kartki, a następnie rozbudowywać zawartość o kolejne odgałęzienia zawierające hasła lub rysunki. Mapa może składać się z dowolnej ilości rozwidleń – wszystko zależy od potrzeb i obszerności omawianych zagadnień. Tu również można posłużyć się kolorem, aby wyróżnić najważniejsze pojęcia lub podzielić mapę na kilka obszarów. W czym tkwi sekret tzw. mind mappingu? Tradycyjne nauczanie obciąża przede wszystkim lewą półkulę mózgową (logiczną), natomiast przy tworzeniu mapy w dużym stopniu zostaje zaangażowana prawa półkula (intuicyjna, artystyczna). Dzięki temu znacznie zwiększasz swoje możliwości umysłowe! Mapy myśli pozwalają na całościowe (syntetyczne) opracowanie nawet dużych partii materiału i uwypuklenie zależności zachodzących pomiędzy poszczególnymi elementami. Nie tylko umożliwiają lepsze zrozumienie opracowywanych zagadnień, ale także, dzięki niestandardowej formie, ułatwiają koncentrację i zapamiętywanie. Już tworząc swoją mapę, przyswajasz wiadomości, a potem jeden rzut oka pozwala ci powtórzyć całość materiału lub wychwycić ewentualne luki w wiedzy.

Psychologowie twierdzą, że wszelkie niestandardowe formy nauki są efektywniejsze niż tradycyjne, ponieważ są po prostu przyjemniejsze i człowiek chętniej się w nie angażuje, a w konsekwencji – lepiej przyswaja wiedzę.

Artykuł pochodzi z magazynu „Przetrwaj Sesję” wydanego przez Mondelez Polska.

Wróć do listy artykułów
ABB_logo ATOS budimex_rgb logo Corning_301Blue_BoxLockup_WhiteLogo_Solid_6in logo-fp GFT_Gobo_slide_Logo_rz_RGB grasz-logo-cmyk Mondelez International Logo GM logo-6 Lonely logo skanska_logo logo stock NA STRONE(01) logo Tesco11 UBS_semibold_RGB_obszar Unilever.svg k-csr-masters-1200x428 ABB_logo ATOS budimex_rgb logo Corning_301Blue_BoxLockup_WhiteLogo_Solid_6in logo-fp GFT_Gobo_slide_Logo_rz_RGB grasz-logo-cmyk Mondelez International Logo GM logo-6 Lonely logo skanska_logo logo stock NA STRONE(01) logo Tesco11 UBS_semibold_RGB_obszar Unilever.svg k-csr-masters-1200x428
KarieraPlus © 2017 Wdrożenie