Jak zostać dobrym agentem nieruchomości?

shutterstock_90309187 (Kopiowanie)

W obecnych czasach zawód agenta nieruchomości może być bardzo opłacalny, a ścieżka jego rozwoju naprawdę atrakcyjna. Jednakże, dobry agent powinien mieć określone predyspozycje i dużą wiedzę na temat rynku i potrzeb klientów. Poniżej kilka słów na temat tego, jak zacząć swoją karierę w branży nieruchomości.

Praca agenta wymaga nieustannego kontaktu z ludźmi – klientami, healing przedstawicielami instytucji finansowych, capsule prawnikami, urzędnikami – dlatego tak ważne w tym zawodzie są wysokie zdolności interpersonalne. Jest to specjalność wymagająca dużego zaangażowania, nakładu czasu oraz samodyscypliny, a jednocześnie – szansa na dobry zarobek oraz, jeśli przyszły agent zdecyduje się na renomowaną agencję, możliwość nauki od najlepszych specjalistów na rynku.

Wiedza podstawowa

Początek kariery w tym zawodzie to czas nauki o rynku oraz odkrywanie specyfiki pracy. Jest to proces szczególnie istotny, ponieważ tylko dzięki wiedzy o branży oraz umiejętności używania odpowiednich narzędzi sprzedażowych agent nieruchomości może skutecznie zapracować na swoje nazwisko oraz zaufanie klientów. Na początku swojej kariery musi on zatem korzystać z różnych szkoleń, seminariów i konferencji  ̶  wszystko po to, aby szczegółowo zapoznać się z warsztatem specjalisty nieruchomości. Możliwość zgłębiania wiedzy technicznej, ale także odkrywanie zdolności interpersonalnych powinny być zapewnione przez wybrane biuro nieruchomości, które jest członkiem Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.

̶  Tam dowiemy się, jak poprawnie przeprowadzać transakcje i przygotujemy się do zawodu. Jednocześnie warto skorzystać z oferty stowarzyszeń nieruchomości na kurs na pośrednika nieruchomości. Ta dawka wiedzy teoretycznej będzie dobrym uzupełnieniem codziennych doświadczeń w biurze – mówi Michał Niewiński, ekspert Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości i właściciel agencji Mieszkanie24.com – Pamiętajmy, że obracamy drogimi dobrami i musimy posiadać niezbędną wiedzę oraz doświadczenie, aby bezpiecznie przeprowadzić klienta przez proces transakcji.

Przykładowo, sieć RE/MAX Polska, poprzez swoją własną instytucję szkoleniową – Akademię RE/MAX, organizuje szereg warsztatów pod szyldem „Akademia dla Agentów”, które mają na celu teoretyczne i praktyczne wprowadzenie przyszłych agentów w świat nieruchomości. Osoba zaczynająca swoją przygodę z tą branżą powinna rozpocząć ją od zapoznania się z kwestiami prawnymi i ekonomicznymi, które leżą u podstaw rynku nieruchomości w Polsce. Kompendium wiedzy przyszłego agenta powinno zostać również powiększone o konkretne wskazówki, takie jak działania w obszarze pośrednictwa na rynku, możliwości budowania udanej kariery na rynku nieruchomości, a także umiejętności: planowania, technik sprzedażowych, negocjacyjnych, analizy rynku, marketingu nieruchomości oraz podnoszenia skuteczności pracy. Początkujący agent nieruchomości powinien wybrać agencję, która takie działania zapewnia, ponieważ to zagwarantuje mu solidne podstawy do rozwoju dalszej kariery. Jednak nie można zapomnieć, że w tym zawodzie czas nauki nigdy się nie zakończy, ponieważ zarówno przepisy dotyczące nieruchomości, jak i warunki rynkowe zmieniają się bardzo szybko.

Umiejętności interpersonalne

Agent nieruchomości w głównej mierze zajmuje się pozyskiwaniem klientów i ofert, podpisywaniem umów, promocją nieruchomości oraz obsługą klientów aż do finalizacji transakcji.

̶   Praca z ludźmi daje dużo przyjemności. Są to ciągłe wyzwania, które inspirują do dalszego działania. W pracy pośrednika nieruchomości fantastyczną rzeczą jest to, że każda nieruchomość jest inna, a tym samym każda transakcja się od siebie różni. Ten stan stymuluje nas do ciągłego doskonalenia się i wypracowywania idealnego warsztatu pośrednika – stwierdza Niewiński.

Agent niemal cały czas musi być w kontakcie z klientami, a często sprowadza się on do różnego rodzaju negocjacji. Od skutecznego agenta nieruchomości oczekuje się zatem cierpliwości, komunikatywności, zdolności słuchania, a także asertywności. Te umiejętności są konieczne w jego codziennej pracy, bowiem często jego rolą jest znalezienie złotego środka pomiędzy oczekiwaniami sprzedającego i kupującego.

W życiu Agenta/Pośrednika nieruchomości najważniejsza jest uczciwość i lojalność względem Klienta. Musimy rzetelnie wykonywać naszą pracę, aby ją mieć. Kandydat na pośrednika powinien też być zaangażowany w wykonywaną pracę oraz dyspozycyjny – podkreśla ekspert.

Warunki rynkowe

Według danych Narodowego Banku Polskiego sytuacja na rynku nieruchomości w Polsce w II kwartale 2015 r. jest zrównoważona. Jednak, podobnie jak w poprzednich latach, liczba mieszkań oczekujących na sprzedaż przewyższa liczbę osób decydujących się na ich kupno. Pomimo tego, zapotrzebowanie na usługi dobrze wyszkolonych, profesjonalnie podchodzących do swoich obowiązków agentów nieruchomości nadal jest bardzo duże. Przed pracownikami agencji stoi szereg możliwości, zarówno w dużych miastach, jak i w mniejszych miejscowościach – wszystko zależy od chęci i wysiłku włożonego w rozwój swojej kariery. Najważniejsza w tej pracy jest jednak świadomość, że możliwości rozwoju są ogromne, a sukces zależy od motywacji, zaangażowania i samodyscypliny.

Anna Cichy, Izabela Rzepka

Wróć do listy porad
ABB_logo ATOS budimex_rgb logo Corning_301Blue_BoxLockup_WhiteLogo_Solid_6in logo-fp GFT_Gobo_slide_Logo_rz_RGB grasz-logo-cmyk Mondelez International Logo GM logo-6 Lonely logo skanska_logo logo stock NA STRONE(01) logo Tesco11 UBS_semibold_RGB_obszar Unilever.svg k-csr-masters-1200x428 ABB_logo ATOS budimex_rgb logo Corning_301Blue_BoxLockup_WhiteLogo_Solid_6in logo-fp GFT_Gobo_slide_Logo_rz_RGB grasz-logo-cmyk Mondelez International Logo GM logo-6 Lonely logo skanska_logo logo stock NA STRONE(01) logo Tesco11 UBS_semibold_RGB_obszar Unilever.svg k-csr-masters-1200x428
KarieraPlus © 2017 Wdrożenie