Mnemotechniki, czyli jak skutecznie zapamiętać materiał?

sesja

O mnemotechnikach z pewnością słyszeli wszyscy, lecz nie każdy wie, jak je stosować. A warto przyjrzeć się im bliżej, bo pozwalają zaktywizować potencjał umysłowy. Czy skróty ŁMS i ZMZ brzmią dla ciebie obco? Jeśli tak, to najwyższa pora je rozszyfrować!

W kolejności
Klasyczną metodą szybkiego uczenia się jest Łańcuchowa Metoda Skojarzeń. To technika pozwalająca zapamiętać w kilka minut łańcuch informacji, story który składa się z kilkunastu, capsule a nawet kilkudziesięciu haseł. U podstaw ŁMS leży formuła: PAMIĘĆ = OBRAZ + AKCJA. Dodatkowo należy spełnić dwa warunki:
1. Obraz musi być niezwykły, tzn. śmieszny (im śmieszniej, tym lepiej!), przesadny (wręcz absurdalny), dynamiczny i pozytywny (nieprzyjemne informacje często są wypierane przez umysł) – dzięki temu przykuje naszą uwagę i zostanie zapamiętany. Pospolite informacje są nudne i szybko o nich zapominamy.
2. Obraz musi być plastyczny, żywy – czyli angażujący wszystkie zmysły. W praktyce oznacza to, że nie tylko możesz zobaczyć obraz, ale także słyszysz towarzyszące mu dźwięki, zapachy i smaki. Puść wodze wyobraźni!
Łańcuchowa Metoda Skojarzeń przydaje się, gdy np. musisz zapamiętać ciąg słów we właściwej kolejności. Ważne jest to, by łączyć dwa następujące po sobie wyrazy (pierwszy z drugim, drugi z trzecim itd.). Tworząc historię, warto uczynić siebie jej bohaterem – własna osoba zawsze budzi większe emocje! Z danej partii materiału wyciągnij 10–15 słów kluczy i na ich podstawie postaraj się stworzyć opowieść. Już sama konieczność wyłowienia najważniejszych pojęć, czyli przekształcenie tekstu w łańcuch słów, pomaga je zapamiętać.

Na wyrywki
Kiedy wyrywkowo musisz dotrzeć do właściwego elementu łańcucha, idealnie sprawdza się Zakładkowa Metoda Zapamiętywania. Pozwala ona natychmiast odnaleźć w pamięci poszukiwany element, bez konieczności przywoływania całego łańcucha skojarzeń. Jej fundament stanowi stała baza zakładek pamięciowych (najlepiej przygotowanych samodzielnie!), tzw. słów haków. Liczbom od 1 do 10 przyporządkuj jakiś obraz, z którym ci się kojarzą (np. 1 – cienkie Prince Polo, 8 – dwa Oreo). Słowa haki pozwalają na „przywieszanie” dowolnej ilości danych na każdym haku. Co ważne, mimo że informacje się zmieniają, haki zostają te same. Do każdego z nich przyporządkowujemy słowo klucz, które chcemy zapamiętać. Efekt osiągamy, łącząc słowa na zasadzie absurdalnych, śmiesznych skojarzeń. Dzięki hakom, czy też zakładkom, informacje są od siebie zupełnie niezależne, co umożliwia odtwarzanie poszczególnych elementów ciągu na wyrywki. Tę metodę można stosować bez ograniczeń – liczbę zakładek można zwiększyć o 50 czy 100, w zależności od potrzeb. Wystarczy jedynie dla każdej dziesiątki zakładek przyporządkować jakiś wspólny motyw czy tło. Na przykład zakładki od 11 do 20 można umieścić na plaży, zakładki od 21 do 30 na koronie drzewa itd. W tej metodzie obowiązują te same zasady, co w poprzedniej, tzn. PAMIĘĆ = OBRAZ + AKCJA. Siła tego prostego równania jest ogromna, a jej sekretem jest zaangażowanie w proces zapamiętywania całego mózgu – zarówno prawej (intuicyjnej, wyobrażeniowo-artystycznej), jak i lewej (logicznej) półkuli.

Mnemotechniki pomagają szybko i skutecznie zapamiętać materiał. Jednak, zanim okażą się naprawdę przydatne, trzeba je dobrze opanować. Zachęcamy do zabawy!

Artykuł pochodzi z magazynu „Przetrwaj Sesję” wydanego przez Mondelez Polska.

Kategoria:
Wróć do listy porad
ABB_logo ATOS budimex_rgb logo Corning_301Blue_BoxLockup_WhiteLogo_Solid_6in logo-fp GFT_Gobo_slide_Logo_rz_RGB grasz-logo-cmyk Mondelez International Logo GM logo-6 Lonely logo skanska_logo logo stock NA STRONE(01) logo Tesco11 UBS_semibold_RGB_obszar Unilever.svg k-csr-masters-1200x428 ABB_logo ATOS budimex_rgb logo Corning_301Blue_BoxLockup_WhiteLogo_Solid_6in logo-fp GFT_Gobo_slide_Logo_rz_RGB grasz-logo-cmyk Mondelez International Logo GM logo-6 Lonely logo skanska_logo logo stock NA STRONE(01) logo Tesco11 UBS_semibold_RGB_obszar Unilever.svg k-csr-masters-1200x428
KarieraPlus © 2017 Wdrożenie